Розумний годинник з функцією електрокардіограми: турбота про здоров'я на вашому зап'ясті

Електричний пульсометр, яким оснащуються смарт годинник, відображає результат відразу на дисплей, але за його допомогою можна відстежувати та фіксувати серцевий ритм та виводити кардіограму. Функція "ЕКГ" покаже один із параметрів – ознаки аритмії, прискорений пульс, загальну картину серцебиття.

Що таке електрокардіограма та як вона працює?

ЕКГ (електрокардіограма) – інструмент кардіології, графічне відображення електросигналів серця, розшифрування яких дає інформацію про його стан:

  • ритм;
  • частота скорочень;
  • поведінка електроімпульсів.

Розшифровка кардіограми – складний процес. Необхідно не тільки знати анатомію серця та судин, але й розуміти принципи роботи здорового органу, особливості його стану при різних захворюваннях (наприклад, загальний діагноз, відомий як вада серця має більше 150 різновидів).

На основі ЕКГ можна з перших секунд діагностувати такі складні та небезпечні захворювання як миготлива аритмія, інфаркт, звуження коронарних артерій та ін.

Переваги функції ЕКГ у розумному годиннику

Основна перевага – можливість у будь-який момент зробити собі кардіограму і відправити результати лікарю. Перше правило, якому вчать кардіологи та терапевти – захворювання серцево-судинної системи легше запобігти та зупинити на ранній стадії, ЕКГ необхідна якщо присутня низка симптомів:

  • уривчасте або часте серцебиття;
  • після невеликого навантаження пульс довго не приходить у норму;
  • якщо пульсометр синхронізований зі смартфоном та часто з'являються повідомлення про нерегулярний ритм;
  • з'явилася задишка чи біль у грудному відділі.

Після зняття кардіограми в меню опції можна побачити один із чотирьох результатів, які є лише поверховою оцінкою здоров'я серця:

  • графік ритму;
  • ознаки аритмії;
  • частоту пульсу;
  • невизначений результат.

Якщо почуття погане, незалежно від показань необхідно звернутися до лікаря. Додаток створює графік на основі електричних сигналів, що виникають у процесі скорочення серцевих відділів, перевіряючи показники система обчислює чи є збої в роботі передсердь та шлуночків, асинхронізація може бути ознакою аритмії.

Огляд моделей смарт годинника з функцією ЕКГ

Перша опція ЕКГ у розумному годиннику Apple з'явилася в четвертому поколінні, але його навіть близько не можна порівняти з тим функціоналом, який доступний у моделі Apple Watch Series 8 GPS 45mm Midnight. Інтерфейс зі зручними та чіткими ярликами, покращена система відстеження самопочуття та тренувань.

Вимірювання частоти серцевих скорочень та рівень кисню в крові відбуваються автоматично протягом дня. При різких коливаннях або стрибках годинник подасть сигнал, а при нападі відправлять дзвінок або повідомлення екстреним службам з геолокацією власника.

Смарт-годинник Samsung Galaxy Watch 5 Pro Black з опцією ЕКГ та вимірюванням артеріального тиску, хоч і не є медичним інструментом, при тестуванні показали похибку на 2%, якщо порівнювати з професійним обладнанням. Це добрий показник, який дозволяє завжди точно знати стан свого здоров'я.

Huawei Watch Ultimate Blue – одна з моделей, що найбільш запам'ятовуються. Стильний смарт-годинник у потужному корпусі з великою кількістю вбудованих інформативних екранів та класичними стрілками мають таку ж преміальну начинку. Сумісність з Android від 6.0 та iOS 9, ОС Harmony, велика кількість опцій для контролю самопочуття та тренувань: ЕКГ, рівень стресу, якість сну та ін.

Як правильно використовувати функцію ЕКГ у розумному годиннику

Налаштування ЕКГ та зняття кардіограми практично однакові у всіх смарт-годинах, різниця в індивідуальному інтерфейсі програми та кількості видаваних результатів. Наприклад, Еппл акцентує увагу, що цю функцію забороняється використовувати особам молодше 22 років, але не пояснює чому.

  1. Оновити годинник та смартфон до останніх версій.
  2. На смартфоні або iPhone знайти додаток "Здоров'я".
  3. Дотримуючись підказок синхронізувати пристрої.
  4. Перевірити роботу програми, зняти пробну кардіограму.
  5. При необхідності налаштувати надсилання результатів месенджером або електронною поштою.

Як правильно зняти кардіограму

Годинник повинен щільно прилягати до того зап'ястя, яке вибрано як робоче, в гайді налаштування докладно розказано, як одягати годинник і куди натискати. Активувати опцію ЕКГ, сісти на стілець, покласти руки на стіл чи коліна, зачекати 30 секунд.

Включити опцію «симптоми», вибрати із запропонованих, зафіксувати результат та зберегти його. Не завжди виходить отримати кардіограму (неправильно одягнений годинник, нещільно прилягає ремінець, під час сеансу ви відволікалися, розмахували руками тощо). У цьому випадку смарт-годинник визначає сеанс як «неякісний запис», або «не можна ідентифікувати результат». Потрібно перезняти, в окремих випадках оновити пристрої.

Виробник попереджає, що збій у записі ЕКГ може бути через близьке розташування будь-якого потужного джерела електромагнітного випромінювання. Важко уявити таку ситуацію, але користувач повинен знати нюанси роботи розумних додатків.

Крім цього є невеликий відсоток людей, які не зможуть скористатися опцією через фізіологічні особливості. Їхнє серце розташоване дуже глибоко і пристрій вловлює рідкісний і слабкий імпульс, якого недостатньо для побудови кардіограми.

Висновок: роль розумного годинника в моніторингу здоров'я

Незважаючи на те, що жодна модель розумного годинника не може попередити або навіть розпізнати серцевий напад, інсульт, наявність тромбів - використання ЕКГ спільно з вимірюванням артеріального тиску на 90% попереджає ризик гіпертонічного кризу у людей, які страждають на хвороби серця і судин.

Для цього потрібно систематично перевіряти тиск і знімати кардіограму (автоматичний запис спрощує таку роботу), не забувати консультуватися з лікарем, та не ігнорувати медичне ЕКГ, коли стан серця відстежується через 12 профільних електродів, а не через ремінець на зап'ястя.

Відгуки про статтю