Смартфони з нестандартними екранами: нові форми та функціонал

Нестандартні, складні, гнучкі та прозорі екрани смартфонів привертають увагу і розширюють користувальницький досвід. Але чи такий зручний функціонал для творчості та повсякденних завдань з погляду надійності, і чи може гнучкий дисплей, який згортається в трубочку, замінити класичну жорстку панель – питань більше ніж відповідей.

Гнучкі та складні екрани: реалізації та практичність

Сьогодні складні екрани звичні більшості користувачів завдяки двом лінійкам Z Flip та Z Fold від Samsung. Z Fold має великий гнучкий екран, який можна розвернути в планшет, а Z Flip – компактний телефон, який можна скласти навпіл. Ці пристрої надають користувачеві більше можливостей для перегляду та редактури мультимедійного контенту та багатозадачності.

Друга лінійка це Mate X від Huawei, екран якого розвертається назовні, надаючи користувачеві більше площі для роботи та розваг.

Концепція стрічкових смарт-пристроїв використовує гнучкі екрани для створення розумного годинника з додатковою поверхнею для повідомлень і функцій.

Практичні аспекти складаного екрану

  • Підвищена мобільність. Гнучкі та складні смартфони легше носити та зберігати.
  • Збільшена функціональність. Великі екрани забезпечують комфортніший перегляд відео, роботу з мультимедійним контентом і багатозадачність.
  • Нові можливості дизайну. Гнучкі екрани відкривають дизайнерам нові можливості для створення унікальних форм та концепцій смартфонів.

Однак у дисплеїв, що згортаються, є і недоліки: ціна вища ніж у класичних аналогів, невисока міцність і обмежений вибір. Про надійність гнучких екранів потрібно поговорити окремо.

Проблема надійності гнучкого екрану

Технологічно всі дисплеї (плоскі, гнучкі, вигнуті) мають схожу конструкцію. В основі екрану, незалежно від того, це LCD, OLED або mini-LED лежить підкладка. До останнього часу для підкладки використовували тонкий скляний або металевий лист, який згинається до того моменту, поки не трісне.

В основі гнучкого екрану замість скла використовується пластик – на матеріал можна нанести шари піксельних блоків, але пластик відмінно згинається, і на відміну від жорсткої основи не ламається. Сьогодні пластикову підкладку замінив поліімід (PI) і ультратонке скло UTG, матеріали крім гнучкості мають термічну стабільність і високу механічну міцність, але все одно поки не можуть перевершити жорсткий екран за ступенем надійності:

  • середній ресурс роботи (близько 3 років);
  • обмежена кількість циклів згинання (після 1000 циклів починає з'являтися залом);
  • висока ціна.

Транспарентні екрани: прозоре майбутнє?

Перший прозорий екран було створено у 2012, ідею подав японський мобільний оператор Docomo. Концепцію реалізувала компанія електроніки Fujitsu, випустивши, хай і примітивний, але прозорий телефон із двостороннім сенсорним OLED екраном.

Можна згадати і розробку 2009 року Ericsson Xperia Pureness – маленький прозорий дисплей більше нагадував моноліт і не відрізнявся високим ступенем прозорості.

Принцип роботи та переваги

Всі прозорі дисплеї – це технологія OLED, в яку інтегровані прозорі електролюмінесцентні дисплеї TASEL (друкована плата, скляний екран покритий шарами фосфору). Другий варіант – дисплей HUD – який є першою технологією прозорого екрану (суматор, проектор, генератор відео).

Що стосується переваг, то у прозорих екранів воно лише одне – стильний та незвичайний вигляд (це круто!). Виробник позиціонує такий тип смартфона як девайс, на якому можна одночасно дивитися два різні відеопотоки або запускати дві програми на кожну сторону. Але на практиці – кому це знадобиться?

І другий дуже неприємний момент – прозорий екран практично позбавлений захисту, отже відсоток поломок буде досить великий, та й перенесення кольорів залишає бажати кращого.

Технології захисту та стійкості екранів до пошкоджень

У більшості варіантів виробники використовують загартоване скло (Gorilla Glass від Corning або аналог), яке робить екрани стійкими до подряпин та ударів. Крім цього широкого поширення набули такі технології:

  • захисні полімерні плівки TPU, PET;
  • системи (сенсори) амортизації;
  • відповідність компонентів стандарту пило- вологозахисту IP.

Найцікавішим рішенням вважається «самолікування» екрану. Технологія дозволяє прибирати дрібні подряпини на дисплеї, посилаючи тепловий імпульс і самостійно вибираючи тривалість ремонту.

Відгуки про статтю